« Lasketaan langasta -tehtävät | Matematiikka-aiheinen hakemisto | Tekstiilityöaiheinen hakemisto


1.19 Omatekoisen ja ostetun leivän hinta

Kaupassa valmiin luomusekaleivän hinta on 4,75 €/kg. Valmistetaan kotona leipää pussin kyljessä luetelluista luomuraaka-aineista. Aineet, tarvittu määrä, tilavuus-painomuunnos ja yksikköhinta ovat taulukossa.

Määrä Aine Tilavuus-painomuunnos Yksikköhinta
9,5 dl vehnäjauho* 65 g/dl 0,99 €/kg
0,5 l vesi    
2,5 dl ohrajauho* 55 g/ dl 1,20 €/kg
0,5 dl öljy   8,40 €/l
50 g hiiva   3,40 €/kg
1 tl suola* 5 ml/tl, 120 g/dl 2,78 €/kg

Valmiit leivät painavat 1,15 kg. Sähkölieden sähkönkulutus on 1,5 kWh per kilo paistettua leipää. Sähkön hinta on 11,5 snt/kWh.

a) Mikä on itse valmistetun leivän kilohinta?

b) Millainen on valmiina ostetun ja itse tehdyn leivän hintaero?

c) Mikä on leivän suolapitoisuus kuiva-aineista laskettuna? Kuiva-aineet on merkitty tähdellä (*).

d) Laadi leivän raaka-aineiden ja sähkön hintaosuuksia kuvaava sektoridiagrammi, josta sektorien prosentuaalinen osuus käy ilmi.


© KÄYTTÖEHDOT: Ammattikäyttöön tarvitset lisenssin »

Tue toimintaamme käsityön hyväksi, tee lahjoitus!