Tällä ohjeella virkkaat pallon. Voit hyödyntää ohjetta esimerkiksi amigurumin teossa tai vaikkapa näiden muffinsien virkkaamisessa. Amigurumeissa pallot täytetään usein vanulla, mutta voit täyttää pallon myös esim. kuivilla herneillä, jolloin saat hieman painavamman pallon, jota voi käyttää leikeissä ja peleissä.

Sama ohje tekstimuodossa:
Pallon virkkaaminen
Tee aloitussilmukka kiristettävään lankalenkkiin.
- krs: 6 ks
- krs: lisää 2 ks jokaiseen s:aan
- krs: *1 ks, lisää 2 ks seuraavaan s:aan*, toista tähtien välistä ohjetta 6 kertaa.
- krs: *2 ks, lisää 2 ks seuraavaan s:aan*, toista *-* 6 x
- krs: *3 ks, lisää 2 ks seuraavaan s:aan*, toista *-* 6 x
- krs: 30 ks
- krs: 30 ks
- krs: 30 ks
- krs: *3 ks, virkkaa 2 s yhteen*, toista *-* 6 x
- krs: *2 ks, virkkaa 2 s yhteen*, toista *-* 6 x
- krs: *1 ks, virkkaa 2 s yhteen*, toista *-* 6 x
Päätä virkkaus vetämällä lanka viimeisen silmukan läpi. Tällä ohjeella palloon jää täyttöaukko. Jos haluat virkata suljetun pallon, jatka kaventamista täyttämisen jälkeen niin, että täyttöaukko sulkeutuu.
Pallon ohjeella voit virkata myös ellipsoidin muotoisen kappaleen lisäämällä tai vähentämällä tavallisten kerrosten (krs 6.-8.) lukumäärää. Lisäämällä kerroksia pallo venyy pitkulaiseksi/korkeammaksi, vähentämällä kerroksia pallo litistyy soikeaksi/matalammaksi.
Pallon kokoa taas voit kasvattaa lisäämällä kerroksia, joissa lisätään (krs 2.-4.) ja vähennetään (krs 8.-11.)