Etusivu » Punomon uutiset » Minna Canthin päivästä inspiroituneet kankaiset kirjan kannet

Minna Canthin päivästä inspiroituneet kankaiset kirjan kannet

Eilen vietettiin Minna Canthin ja tasa-arvon päivää! 📖📚
 
Tästä inspiroituneena nostamme esille ohjeen, jonka avulla voit tehdä lempikirjaasi tai muistivihkoon kankaiset kannet, jossa yhdistyy kauniisti kirjallisuus sekä käsityöt.
 
Minna Canthin lausahdusta "kaikki naiset älkööt tehkö käsitöitä" on tulkittu monella eri tavalla ja käytetty jopa perusteluna käsitöiden turhuudelle. Canth ei lankakauppiaana varmastikaan tarkoittanut sitä vaan hän vastusti naisten kotiin eristämistä ja sitä, että koulunkäynnin ja työnteon sijaan naisten piti vain tehdä käsitöitä kotona. Onneksi nykyään kenenkään ei tarvitse valita käsitöiden ja opiskelun tai työnteon väliltä vaan voimme tehdä molempia. Kiitos siitä Minna Canthille, joka puolusti rohkeasti naisten asemaa!
 
 
 
Ohje kangaskansien tekemiseen löytyy Punomon konekirjontaohjeista osoitteesta
Julkaisun laatija ja kuva: Aija Göös ja Henna Haukipuro
 
Jos haluat koristella kantta kirjomalla, sen voi tehdä kirjontakoneen sijaan myös käsin. Kuvalliset mallit erilaisista kirjontapistoista löytyy pistokirjonnan alta osoitteesta
Julkaisun laatija ja kuvat: Pirjo Sinervo
Päivitetty 03/2025
Jaa somessa:
Punomo Logo

Kirjaudu Punomoon

Ei vielä Punomo tiliä? Rekisteröidy alla

Punomo Logo

Anna palautetta

Käyttäjiemme palaute auttaa Punomon kehittämisessä. Anna palautetta alla.